Wisky: V úterý odpoledne mě při zahradničení vyrušil nezvyklý zvuk leteckých motorů trochu silnější, než bývá zvykem u dvoumotorových letounů, které mi přelétávají nad hlavou při přiblížení na ranvej 04 mošnovského letiště.  Nad hlavou mi prosvištěla 747 v krásném  bílomodrém zbarvení.

Ve středu 5. dubna ráno svištím do Ostravy na servis, beru si s sebou  foťák , co kdyby…. Cestou zpět se chci zastavit mrknout na Mošnov, možná ji uvidím na zemi. Přijíždím ze směru od Studénky. Z kruháče  vidím, že na cargu nestojí, zkusím to ještě omrknut na hlavní stojánku. Bingo stojí před odbavovací halou a je už nahozená. Otáčím a jedu do Albrechtiček na čumendu, škoda nevzal jsem si s sebou vysílačku, abych měl přehled o dění, ale nějak jsem na to ráno zapomněl.  Na místě ani noha, beru schůdky, batoh s foto výbavou a peláším podél plotu letiště přibližně naproti odbavovací haly. Je vcelku pozitivní, že pole podél letiště není obděláno až k plotu ale je zde cca dvoumetrový travnatý pás. Ranvej svítí, je trochu mlhavo a pofukuje severní vítr. Přistává malý bizjet, dráha stále svítí. Čekám, co bude. Napadá mne vyfotit si řadu světel na dráze, různě si hraju s parametry nastavení optiky, zkouším vhodné ohnisko, pak mě v hledáčku zablesklo světlo nad obzorem, stahuju ohnisko na minimum, v duchu si říkám nějaká klasika (dvoumotorový dopravní letoun). Nevěřím vlastním očím, vidím čtyři motory, zvedám hlavu od hledáčku a je tu další 747, která vypadla z mraků. To je klika! Přistává a roluje na centrální plochu před odbavovací terminál.  Neskutečný pohled, před ostravským terminálem stojí vedle sebe dva Boeingy 747. Tento okamžik trvá snad jen minutu, 747 připravená na odlet se dává do pohybu, otáčí se a na pojížděčku  ji vede „folowmák“, roluje na Echo, na práh dráhy 04.  Přidává výkon a rozjíždí se, rozjezd byl opravdu dlouhý, příďový podvozek se odlepuje od země až asi v polovině dráhy a ve  ¾  hlavní, zakrátko po odlepení mizí letoun v nízké oblačnosti.

Pár informací k oběma strojům

Modrobílá mašina,  Boeing 747 – 8HVF, imatrikulace VQ-BRJ, provozovaná u Air Bridge Cargo , uvedení do provozu 27.12.2013. Do Mošnova přiletěla z Moskvy a pokračovala do Spojených arabských emirátů. Nový stroj, hodně mě překvapil svým tichým projevem. Při pojíždějí jen „šustila“ a při odletu taky žádné burácení.

Bíločervený, Boeing 747 – 400 SF (433 BDSF), imatrikulace OM-ACB, provozovatel slovenský Air Cargo Global, již trochu olítaný stroj, který uskutečnil svůj první komerční let 26. února 1991 v pasažérské úpravě, na cargo byl přestavěn někdy mezi lety 2004 – 2006. Letoun  přiletěl z Norimberku,  druhý den ráno odlétá do Spojených arabských emirátů. Tento stroj již letos Mošnov několikráte navštívil.

Oba stroje pravděpodobně přistály na letišti Abu Dhabi Northeast uprostřed pouště.

 Wisky

Kategorie: Aktuality