Wisky: Již po 15. se konala výstava v areálu Flory Olomouc. Zaměřením je to výstava pro hobby, modelářství, sběratelství a všechny příbuzné obory a činnosti. Byl jsem na prvních ročnících a musím uznat, že pořadatelé za těch 15 let udělali obrovský pokrok co do obsahu a náplně výstavy.  Myslím, že téměř každý zde najde něco, co ho zaujme.

Letos bylo rozložení výstavních ploch stejné, nebo hodně podobné loňskému ročníku, největší část přízemí zaujímalo ohromné dopravní hřiště pro modely kamionů a stavebních strojů, traktory žádné. Velký bazén pro předvádění modelů lodí, zde byl největší atrakcí klub Merrimack (http://www.merrimack.unas.cz/), který předvádí námořní bitvy s výbuchy, explozemi, potopením lodí a ponorkový a tankový klub Žilina (http://www.randa.sk/ponorkovy-klub/). Dále zde byl koutek Dakarských funkčních modelů a dráha pro RC drift.

Co se týče RC modelů letadel, nebylo toho k vidění moc, stejné modely jako loni, jen namísto Storcha byl oběšen Luňák. Malinkatý prostor obehnaný sítí byl určen pro předvádění leteckých modelů. Létaly zde pouze epp házedla prodejce sídlícího hned vedle. Oproti loňskému ročníku byl letový prostor pětinový.

Obvod haly patřil výstavce modelářských klubů. V přísálí byla dráha se šlapacími autíčky, výstavka s modely Valašských staveb a dva dnes již historické vozy Škoda 120. Ve foye se nacházely vitrínky s papírovými modely a stánek RC Revue.

Na ochozu v prvním patře se nacházely převážně výstavky sběratelů, sportovních klubů a vojenských historiků. Nejinteraktivnější byla expozice KVH I. Prapor Ostrava (http://www.1-prapor-sos.wz.cz/). Jelikož jsem byl s pány synátory, tak si vyzkoušeli kulometný útok na stodolu a zbraně vojáků a četníků z doby První republiky, které viděli v seriálech.  Ve vitrínách s historickými (starými) hračkami jsem jim ukázal, jaké hračky jsem měl v dětství.

Před vstupem do haly byla malá výstavka vojenské techniky, taková československá klasika, lehký tank PRAGA AH IV postavený jako replika doma v garáži, TATRA 813 8×8 VNN Kolos, samohybná houfnice vz. 77 DANA ještě v původním továrním provedení, sanitka UAZ 452 a „model“ tanku Lt. 38 1:1 postavený taktéž doma v garáži.

Výstava pokračovala i v sousedním pavilonu „E“, zde byly k vidění hlavně modely železnic a modely z papíru. Za zmínku určitě stojí klubové kolejiště železničních modelářů z Uničova, jejichž panelové kolejiště ve velikosti HO zabíralo téměř polovinu výstavní plochy. Dobře vymyšleno i zorganizováno bylo několik malých kolejišť na koberci, kde si mohli malí i větší adepti vyzkoušet zajezdit s mašinkami. Na vše dohlížel pan přednosta s plácačkou a píšťalkou.

 Wisky

Kategorie: Aktuality